karma dla kota

Jak prawidłowo żywić kota?

Jak prawidłowo żywić kota?

Większość właścicieli kotów chce jak najlepiej dbać o swojego pupila. Każdy z nich pragnie, aby kot był przede wszystkim zdrowy. Aby to uczynić wystarczy prawidłowe, zbilansowana dieta. A więc jaka? 

Zanim przejdziemy do nawyków żywieniowych trzeba przypomnieć o największym błędzie właścicieli kotów. A jest nim…żywność z pańskiego stołu. Wszelkiego typu reszty żywności tj. kości, ości z ryb czy warzywa nie są prawidłowym podejściem. Kości i ości z ryb mogą pozostać w układzie pokarmowym lub wbić się w przełyk naszego kota. A warzywa to nie do końca pokarm naturalny dla kociaka. 

A więc jak żywić kota? 

W tym przypadku najlepsze są karma dla kota z kawałkami mięsa. Gdyż kot to typowe zwierzę mięsożerne. Potrzebuje dużo mięsa ze względu na aktywny styl bycia. 

Jaka karma dla kota będzie odpowiednia? 

Ile teorii, tyle właścicieli. Jednak wszyscy jesteśmy zgodni co do dwóch rodzaju. Do dyspozycji w sklepach mamy: karma dla kota sucha i mokra. Oba te rodzaje są prawidłowe. A czym się różnią?  Sucha karma dla kota: to mieszanka sproszkowanych składników poch. zwierzęcego w postaci chrupek z dodatkowymi witaminami oraz makroelementami.  Mokra karma dla kota: to mieszanka mięsnych kawałków w sosie lub w galaretce. 

Czy skład karmy ma znaczenie?

Jak najbardziej. Skład powoduje, że karma dla kota jest bardziej lub miej wartościowa. To od etykiety powinniśmy zacząć przygodę z kocimi zakupami żywności. 

Jak zadecydować, że karma dla kota ma dobry skład?

Po pierwsze. Ilość białka. Dobra jakościowa karma dla kota musi zawierać białko poch. zwierzęcego. Innego rodzaju białka odpadają. 

Po drugie. Brak barwników i sub. chemicznych. Nasz kot, podobnie jak i my potrzebuje jak najbardziej pokarmu naturalnego, a nie chemicznych mieszanek. 

Po trzecie. Proporcje pomiędzy węglowodanami a białkiem. Prawidłowo, gdy karma dla kota zawiera przewagę białka niż węglowodanów. Najczęściej są to zboża. 

Po czwarte. Informacja o mikro i makroelementach. Najlepsza karma dla kota powinna posiadać ilość wapnia, magnezu oraz potasu w danym produkcie. 

Po piąte. Ilość składników na etykiecie. Każda karma dla kota o bogatszym składzie jest dużo lepszą inwestycją  w zdrowie niż karma o mniejszym składzie. 

Czy dawkowanie karmy ma znaczenie?

Tak, odpowiednie porcje to klucz do zdrowia Twojego kota. Jak robić to prawidłowo? Najlepiej i najszybciej stosować zalecenia podane przez producenta danej karmy. Każda karma dla kota zawiera tabelę żywienia. Zwykle ilość dawki karmy zależy od wieku i masy ciała Twojego kota. 

Cena karmy, a jakość?

Niestety za dobrą karmę trzeba zapłacić. Jest jeden plus. Zwykle droższa karma dla kota wystarcza na dłużej, bo kot jest w stanie najeść się mniejszą ilością.