karma dla psa

Idealna karma dla psa – sucha, mokra czy mieszana?

Idealna karma dla psa – sucha, mokra czy mieszana?

Tak jak i ludzie posiadają preferencje żywnościowe, tak i psy mają swoje ulubione przysmaki. W dzisiejszych czasach nierzadkim jest spotkanie się z psem karmionym specjalnie dla niego ugotowanym rosołem czy golonką. Zwierzaki domowe traktowane są coraz częściej jak członkowie rodziny, a ich właściciele niezmiernie dokładnie dbają o to, co ich pupile wkładają do buzi i coraz częściej głowią się nad ich prawidłowym odżywianiem. Jaki rodzaj karmy jest więc najzdrowszy i najpyszniejszy dla naszych czworonogów?

Sucha karma dla psa

Karma dla psa w postaci suchej występuje w różnych odsłonach, dostosowanych do potrzeb danej rasy, wieku czy też poziomu aktywności zwierzaka. Jest to najpopularniejsza i najprostsza wersja pożywienia, zarówno ze względu na cenę, jak i dostępność. Skład suchej karmy nieraz pozostawia jednak wiele do życzenia, dlatego przed zakupem warto odwrócić opakowanie i zobaczyć, co znajduje się w tych małych kuleczkach, którymi odżywia się nasz pies. Nieraz zdarza się, że karma o cenie znacznie wyższej ma skład gorszy od tej dużo tańszej. Karma sucha jest wysokokaloryczna, dlatego nie trzeba wiele, aby psa nasycić. Dodatkowo jej spożycie wpływa korzystnie na zęby czworonoga, chroniąc przed kamieniem nazębnym. Minusem tego typu karm jest jednak ich mała wilgotność, dlatego, aby nie doszło do odwodnienia, należy zawsze podawać psu do karmy wodę.

Mokra karma dla psa

Mokra karma dla psa zawiera znacznie więcej wody, wspomaga układ trawienny oraz moczowy czworonoga, a dodatkowo posiada dużo intensywniejszy, kuszący zapach. Karma tego typu charakteryzuje się mniejszą kalorycznością, co skutkuje większą ilością karmy koniecznej do zaspokojenia głodu zwierzaka. Karmy mokre występują w różnych cenach, przy czym tańsze zwykle nie mogą się poszczycić dobrym składem.  

Mieszana karma dla psa

Dość popularnym rozwiązaniem jest mieszanie karmy suchej z mokrą. Taki rodzaj pożywienia łączy zalety każdej z karm z osobna – pożywienie jest kaloryczne, apetycznie pachnie, a dodatkowo nie jest bardzo sucha. 

Karma karmie nie równa

Choć zakup karmy dla psa nie wydaje się wyzwaniem, to jeżeli zależy nam na właściwej diecie naszego pupila, sprawa nie wygląda tak prosto. Nie wszystkie dostępne na rynku karmy są odpowiednie, nie wszystkie zawierają odpowiednią ilość mięsa czy błonnika. Nieraz zdarza się, że karmy droższe mają znacznie gorszy skład niż te tańsze. Dlatego, w celu znalezienia karmy idealnej, warto doradzić się weterynarza czy znajomych, bądź też zrobić mały research w internecie. Warto pamiętać, że każdy pies jest inny, ma inne potrzeby i upodobania, a więc nie każdemu będzie pasować to samo.